Bitka kod Sigeta i Nikola Šubić Zrinski: Obranom do slave vječne

0
66
nikola subic zrinski pred juris - oton ivekovic - domovinahr

Zapadni zid kršćanske Europe

Godina je 1566. Osmansko Carstvo pod vrhovnim zapovjedništvom sultana Sulejmana Veličanstvenog kreće prema Beču. Put vodi preko Hrvatske i Ugarske, a posljednja prepreka je tvrđava Siget, mali grad u južnoj Ugarskoj (danas Szigetvár u Mađarskoj). Tamo čeka Nikola Šubić Zrinski, hrvatski ban, vojskovođa i pjesnik, s oko 2.300 branitelja – većinom Hrvata, ali i Mađara, Nijemaca i Talijana. Pred njima je stajalo više od 90.000 osmanskih vojnika.


Nikola Šubić Zrinski: Ban i vojskovođa

Nikola Šubić Zrinski (1508. – 1566.) potječe iz slavne hrvatske velikaške loze Zrinskih, potomaka knezova Bribirskih. Bio je hrvatski ban od 1542. do smrti, a cijeli je život posvetio obrani Hrvatske i Ugarske od osmanske najezde. Bio je poznat po hrabrosti, vojnoj strategiji i dubokom domoljublju. U bitkama se nije skrivao iza vojske – Zrinski je uvijek bio prvi na čelu svojih ratnika.

Ovo bijaše njegov zavjet:

a, Nikola knez Zrinski, obećavam najprije Bogu velikom, zatim njegovu veličanstvu, našemu sjajnom vladaru i našoj ubogoj domovini i vama vitezovima da vas nikada neću ostaviti, nego da ću s vama živjeti i umrijeti, dobro i zlo podnijeti. Tako mi Bog pomogao!


Opsada Sigeta (5. kolovoza – 7. rujna 1566.)

Bitka kod Sigeta počinje 5. kolovoza 1566., kada Sulejman dolazi s cijelom svojom vojskom. S obzirom na strateški položaj Sigeta, pad te utvrde značio bi slobodan prolaz prema Beču.

Zrinski odbija predaju i brani grad više od mjesec dana, unatoč ogromnim gubicima. Branitelji se bore na život i smrt, uz stalna bombardiranja, požare i napade. Grad je podijeljen na tri dijela: vanjski grad, unutarnji grad i citadelu. Osmanlije osvajaju vanjski i unutarnji dio, ali ne mogu probiti jezgru – sve dok vatra ne proguta skladište baruta, a braniteljima nestane zaliha.

U konačnici, kad više nije bilo ni hrane, ni municije, ni nade u pojačanje, Zrinski poziva preživjele na posljednji juriš. Uzvikuje:

“Nećemo poput kukavica umrijeti! Poginimo kao vojnici!”

Posljednji juriš Nikole Šubića Zrinskog – Oton Iveković 1890.

Na čelu svojih ljudi, juri u smrt, s mačem u ruci i molitvom na usnama. Osmanlije ulaze u spaljenu citadelu i pronalaze tijelo Zrinskog prekriveno neprijateljskim leševima.

Iste noći, umire i sultan Sulejman, a vizir Mehmed-paša Sokolović prikriva njegovu smrt kako bi održao moral vojske.


Povijesni značaj

Bitka kod Sigeta bila je prekretnica u osmanskom napredovanju. Iako su Osmanlije formalno pobijedile, izgubile su više od 20.000 vojnika, među kojima i samog sultana. Napad na Beč je odgođen, a Osmansko Carstvo više nikada nije imalo toliko moći da prijeti srednjoj Europi s istom silinom.

Zrinski je u Europi slavljeni kao “štit kršćanstva”, a papa Pio V. uspoređuje ga sa spartanskim kraljem Leonidom.


Umjetnička djela o Zrinskom i Sigetu

Nikola Šubić Zrinski” – opera Ivana pl. Zajca

Najpoznatije umjetničko djelo inspirirano ovom bitkom. Premijerno izvedena 1876., postaje nacionalni simbol otpora i junaštva. Arija “U boj, u boj!” postaje hrvatski glazbeni simbol hrabrosti.

“U boj, u boj! Mač iz toka, braćo! Pohuljajmo junački, u boj!”

Slike Otona Ivekovića

Iveković je naslikao više prizora iz bitke kod Sigeta, uključujući sliku posljednjeg juriša Zrinskog. Njegov stil slikanja pun je dramatike, dima, krvi i domoljublja.

“Adrianskoga mora Sirena” – Julije Benešić

Zbirka pjesama inspiriranih junaštvom hrvatskih vojskovođa, s posebnim naglaskom na Zrinskoga.

🏛 Spomenici i muzeji

U Szigetváru postoji Zrinski muzej, a Hrvatska vojska ima gardijsku brigadu Zrinski, koja nosi njegovo ime. U Zagrebu, Karlovcu i Čakovcu nalaze se kipovi Zrinskoga, a u Beču je njegov lik uređen i na zidu Hofburga.

Nikola Šubić Zrinski nije samo povijesna osoba – on je simbol. U trenutku kada se činilo da sve propada, on je stajao uspravno, sablju u ruci, vjeru u srcu, i poveo narod u bitku protiv nadmoćnog neprijatelja.

Njegova žrtva nije bila uzalud – spašena je Europa, a rođena legenda.

Danas, više od 450 godina kasnije, njegovo ime odzvanja jednako snažno kao tada, jer ono ne pripada samo prošlosti. Zrinski je poruka budućnosti.

Preporuka:
Pogledajte priču o Nikoli Šubiću Zrinskom u serijalu “Hrvatski velikani” Roberta Knjaza.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here